دانلود رایگان مقاله سنتز DME از گاز سنتز در فريريت تعديل شده
ترجمه رایگان

دانلود رایگان مقاله سنتز DME از گاز سنتز در فريريت تعديل شده

عنوان فارسی مقاله: سنتز DME از گاز سنتز در فريريت تعديل شده Cu–ZnO–Al2O3/Zr: اثر محتوای Zr
عنوان انگلیسی مقاله: Synthesis of DME from syngas on the bifunctional Cu–ZnO–Al2O3/Zr-modified ferrierite: Effect of Zr content
کیفیت ترجمه فارسی: مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)
مجله/کنفرانس: کاتالیز کاربردی B: محیطی - Applied Catalysis B: Environmental
رشته های تحصیلی مرتبط: شیمی - مهندسی شیمی
گرایش های تحصیلی مرتبط: شیمی کاتالیست - شیمی آلی - شیمی معدنی - پتروشیمی - طراحی فرآیند ها - صنایع گاز
کلمات کلیدی فارسی: گاز سنتز - اتر دی متیل - فريريت - زیرکونیوم - Cu–ZnO–Al2O3 - دو وظيفه ای
کلمات کلیدی انگلیسی: Syngas - Dimethyl ether - Ferrierite - Zirconium - Cu–ZnO–Al2O3 - Bifunctional
نوع نگارش مقاله: مقاله پژوهشی (Research Article)
شناسه دیجیتال (DOI): https://doi.org/10.1016/j.apcatb.2009.04.002
دانشگاه: مرکز تحقیقات فناوری جابجایی نفت، مؤسسه تحقیقاتی فناوری شیمیایی کره (KRICT)، یوسونگ، دایجئون، جمهوری کره
صفحات مقاله انگلیسی: 10
صفحات مقاله فارسی: 29
ناشر: الزویر - Elsevier
نوع ارائه مقاله: ژورنال
نوع مقاله: ISI
سال انتشار مقاله: 2009
مبلغ ترجمه مقاله: رایگان
ترجمه شده از: انگلیسی به فارسی
شناسه ISSN: 0926-3373
کد محصول: F1898
نمونه ترجمه فارسی مقاله

چکیده

      فعالیت کاتالیزوری در فريريت Cu-ZnO-Al2O3/Zr- همزمان رسوب نموده (CZA ZrFER)  با محتوای مختلف عنصرZr  از 0  تا 5 WT٪ برای سنتز مستقیم دي متيل اتر (DME)  از کمبود-H2 و گاز سنتز مدل مشتق شده از توده زیستي (H2/CO نسبت مولی 0.93) مورد بررسی قرار گرفت. ویژگی هاي کاتالیزوری مانند تبدیل CO و گزینش DME، ماکسيمم خود را بر روی کاتالیزور دووظيفه اي با فريريت ، Zr- تعديل شده 3 %WT  نشان داد. مطالعات دقیق در مورد خصوصیات کاتالیزور برای اندازه گیری خواص آن از قبیل سطح، ميزان اسیدیته با دفع برنامه ریزی شده-دمایي آمونیاک (NH3-TPD)، کاهش پذيري اکسید مس با کاهش دمای برنامه ریزی شده (TPR)، اندازه گیری مساحت سطح مس توسط روش تیتراسیون N2O، حالات الکترونیکی مس توسط تجزیه و تحلیل IR و اندازه گیری سایز ذرات توسط تجزیه و تحلیل XRD  وTEM. انجام شد. تعداد محل های اسیدي اندازه گیری شده توسطNH3-TPD  در کاتالیزورهاي دووظيفه اي به طور يکنواخت با افزایش محتواي Zr کاهش یافت و در عین حال، قدرت اسیدی به صورت حداقل در کاتالیزور نشان دهنده بهترین عملکرد یافت شد. کاهش پذيري اکسید مس و سطح مس فلزی نیز نشاندهنده مقادير حداکثر آن در همان ترکیب عنصرZr  بود که نشان مي داد که اینها وظيفه بهینه کاتالیزور دووظيفه اي CZA ZrFER را به عهده دارند. نقش گونه هاي مس کاهش پذير با اندازه کوچک ذرات و محل های اسیدی قوی حذف شده در واکنش متوالی از گاز سنتز بهDME  در کاتالیست دووظيفه اي تاکید شده است. رفتار متفاوت نرخ ذاتی کاتالیزور دووظيفه اي نیز به خوبی با سطح فلزی مس و مقدار محل های اسیدی با قدرت اسیدی آنها در ارتباط است.

1. مقدمه

      دي متيل اتر (DME) یکی از مواد شیمیایی مهم برای تولید دی متیل سولفات، استات متیل و الفین هاي نوري است و نیز به عنوان یک سوخت پاک جایگزین سازگار با محیط زیست خوش خیم در نظر گرفته مي شود، زيرا به راحتی هدايت و با استفاده از زیرساخت حمل و نقل LPG ناشي از خواص فیزیکی مشابه به کار گرفته مي شود [1]. علاوه بر این، انتظار می رود منابع نفتی در آینده ای نزدیک تهی شوند. سوخت های جایگزین مانند DME مشتق شده از توده گياهي و متانول، توجه بیشتری را برای به حداقل رساندن انتشار گازهای گرم کننده کره زمین و اجزای خطرناک مانند SOX، NOx  و ذرات معلق به خود معطوف نموده است. علاوه بر این، DME  می تواند یکی از کاندیدا های احتمالی برای تامین تغذیه سلول سوختی گاز غنی از هیدروژن توسط تعديل خودکار حرارتی یا فرایند تعديل بخار باشند [2]. روند کلی برای تولید DME از گاز سنتز توسط هیدروژنه نمودن CO و / یا CO2 در کاتالیزورهاي مبتنی بر اکسید مس به دنبال تولید DME از آبگیری متانول در یک کاتالیست اسیدی جامد مانند G-Al2O3  و یا زئولیتZSM-5  تعديل شده شامل سنتز متانول مي شود [3,4]. با این حال، بر توسعه یک فرآیند تک مرحله ای برای سنتز مستقیمDME  در یک بستر ثابت و یا راکتور دوغاب [5] با استفاده از کاتالیزورهاي دووظيفه اي تاکید بسیاری شده است که دو ویژگی بالا را نمایش مي دهد. يک واکنش تک مرحله ای (گاز سنتز DME، STD ) براي گاز سنتز CO2 فراوان و با کمبودH2  مشتق شده از توده زيستي، توجه فوق العاده ای را برای سنتز  DME، با توجه به توانایی خود برای تولید سوخت های تجدید پذیر با پتانسیل بالا برای به حداقل رساندن آلاینده تولید گازهای گلخانه ای در اتمسفر و در نتیجه کاهش گرمایش جهانی به خود معطوف نموده است. تهیه کاتالیزور دووظيفه اي، يک فرایند چالش برانگيز است و تلاش های ویژه ای را براي متعادل نمودن این دو ویژگی (محل های فعال برای هیدروژنه کردن CO و آبگیری از متانول) نیاز دارد. چند روش برای رسیدن به کاتالیست هاي بسیار فعال و گزینشی دووظيفه اي وجود دارد. به عنوان مثال، آماده سازی کريستاليت هاي بسیار ريز پراکنده شده مس اسکلتی با مساحت سطح بالا را می توان با تغییر شرایط آماده سازی و تثبیت نهایی گونه های فعال مس با افزودن ترفيع دهنده ها [7،8] به دست آورد؛ تغییر اسیدیته کاتالیزور دووظيفه اي با تغییر ZSM -5 با آهن [9] یا MG [10]  و تغییر نسبت سیلیس به آلومینا براي کاتالیزور آلومینا-سیلیکا آمورف؛ تغییر اسیدیته، یک متغیر کلیدی برای افزایش انتخابی DME و حذف از دست دادن آب بیشتر DME در هیدروکربن های ناخواسته می باشد. در تحقیقات قبلی ما، عملکرد برتر کاتالیستی در کاتالیزور دووظيفه اي فريريت Zr- تعديل شده برحسب تبدیل CO زياد و DME انتخابی نسبت به ZSM-5 و کاتالیزور مبتنی بر زئولیت دووظيفه ايY ، با توجه به کاهش پذيري آسان جزء فلزی و حضور مقدار مناسب محل های اسیدي نشان داده شد که در مورد سابق وجود داشت. برتری فريريت در توپولوژی مطلوب آن براي تسهیل انتشار آسان واکنش دهنده ها و محصولات نهفته است. اگر چه کارهای زیادی در نقش اسیدیته جزء اسید جامد گزارش شده است، اهمیت ترکیب Zr  در کاتالیزور دووظيفه اي حاوی Cu–ZnO–Al2O3  و عنصر، فريريت Zr- تعديل شده  برای سنتز مستقیم DME  از گاز سنتز مشتق شده از توده زيستي بررسي نشده است.

       بنابراین، پژوهش حاضر روي درک تاثیر محتوای عناصر Zr در فريريت Zr- تعديل شده متمرکز شده است که در طول رسوب همزمان مولفه هاي Cu–ZnO–Al2O3  براي ايجاد یک کاتالیزور دووظيفه اي در تبدیل CO و انتخابDME  براي استفاده از گاز سنتز مشتق شده  از توده زيستي به طور کارآمد عرضه مي شود. خصوصیات کاتالیزور دووظيفه اي با استفاده از روش های مختلف مانند جذب نیتروژن، تجزیه و تحلیل پراش اشعه X (XRD)، اندازه گیری سطح مس فلزی، درجه حرارت دفع برنامه ریزی شده آمونیاک (NH3-TPD)، کاهش دماي برنامه ریزی شده (TPR)، طیف سنجی فوتوالکترون اشعه X (XPS)، طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز (FT-IR) و میکروسکوپ الکترونی عبوری(TEM)  به منظور بررسی اثر محتوای Zr  در کاتالیزور فريريت تعديل شده دووظيفه اي Cu-ZnO Al2O3/Zr  براي واکنش STD مورد استفاده قرار مي گيرند.

2. آزمايشی

2.1 تهیه کاتالیزورهای دووظيفه ای

      کاتالیزور دووظيفه اي Cu-ZnO-Al2O3/Zr-فريريت (CZA ZrFER) متشکل از نسبت 07:03  در مولفهcu- ZnO-Al2O3  (که به صورت CZA نشان داده مي شود، اجزای فعال برای سنتز متانول) و جزء فريريت-Zr (که به صورت ZrFER  نشان داده مي شود، یکی از اجزاي فعال برای سنتز DME ) با محتواي مختلف Zr با استفاده از روش رسوب همزمان در دوغاب ZrFER  آماده شد. فريريت –H داراي مساحت364 M2 /  بر گرم و حجم منافذ 0.13 cm3  بر گرم است. برای کاتالیزور دووظيفه اي CZA / ZrFER ، یک ترکیب اکسید فلزی50 wt٪ CuO، وزنی 40٪ اکسید روی، و 10 % وزنی Al2O3  وجود داشت. به منظور آماده سازی اکسیدهای فلز، نیترات های فلزی به عنوان پیش سازهای آنها انتخاب شدند. نسبت وزن جزء CZA  بیشتر با روش تجزيه و تحليلXRF  تایید شد. ZrFER  توسط بارگذاری ZR پیشرو (ZrCl2O 8H2O) در فريريت (Si/Al = 25 ارائه شده توسط Zeolyst) با محتواي مختلف Zr از 0 تا 5 WT٪ و توسط روش اشباع دوغاب آماده شد. ZrFER  قبلا در 400 درجه سانتيگراد به مدت5  ساعت تحت جریان هوا قبل از ساخت یک کاتالیزور CZA ZrFER دووظيفه اي خشک شد. کاتالیست CZA - ZrFER دووظيفه اي توسط رسوب همزمان جزء CZA  در دوغاب ZrFER  با استفاده از Na2CO3  به عنوان یک رسوب کننده در pH حدود 7  آماده شد و در70  درجه به مدت 3 ساعت هضم شد. کاتالیزور پاياني خشک و به مدت5  ساعت در 350  درجه  براي 5 ساعت در جریان هوا خشک شد. روش آماده سازی دقیق تر در کار قبلی ما [12-14] گزارش شده است. کاتالیزورها به صورت CZA-ZrFER (X) نشان داده مي شود، که CZA  مخفف جزء Cu–ZnO–Al2O3  و ZrFER  براي، فريريت Zr – تعديل شده  است. X در براکت بیانگر محتوای عناصر Zr مانند 0، 1، 3  و 5 WT٪ مبتني بر wt100٪ براي زئولیت فريريت برهنه است.

2.2 خصوصیات کاتالیزور

      اندازه گیری سطح و حجم منافذ توسط ایزوترم هاي جذب و دفع نیتروژن در 196 c   با استفاده از دستگاه دفع حجم ثابت ( (Micromeritics، ASAP-2400) انجام شد. حجم منافذ در فشار نسبی (P/P0)  0.99 محاسبه شد. نمونه هاي خشک شده در 250 c  به مدت 4 ساعت قبل از اندازه گیری جریان بدون گاز نگهداشته شدند. توزیع اندازه منافذ نمونه ها توسط مدلBJH (Barett-Joyner-Halenda)  از شاخه دفع نیتروژن همدما مشخص شد.

       کاتالیزورهاي کاملا دووظيفه اي CZA-ZrFER تازه و مورد استفاده برای شناسایی هويت ساختاری و تبلور آنها توسط الگوهای پراش اشعه ایکس پودر (XRD)  (پراش Rigaku  با استفاده از تابش Cu ka)مشخص شدند.

       مساحت فلز مس با استفاده از روش تیتراسیون سطح N2O  با استفاده از دستگاه خانگي ساخته شده اندازه گیری شد. قبل از تیتراسیون، نمونه های تازه و استفاده شده با0.5  گرم در 250 c  به مدت 4 ساعت با 5٪ H2/N2 جریان، به دنبال پاکسازی و خنک کردن با جریان He براي100 c  کاهش یافتند. مصرف N2O  و همچنین تکاملN2  در مورد محل های فلزی مس (N2O + 2Cu = Cu2O + N2) در 60 c  توسط آشکارساز هدایت گرمایی (TCD)  اندازه گیری شد.سطح فلز مس با فرض 1.46 ؟1019  اتم مس / m2 و N2O/Cus ( (اتم مس در سطح) استوکیومتری مولار 0.5  و اندازه ذرات مس (مساحت سطح فلز مس / کسر مس در گرم کاتالیزور ) با معادله 6000 /8/92  محاسبه شد.

      برای تعیین اسیدیته Calcine می شود و با استفاده از کاتالیزور با استفاده از GC مجهز به TCD از آزمایش های NH3-TPD (Micromeritics ها، 2920 Autochem) انجام شد. حدود 0.1 گرم از نمونه در 250 c به مدت 2 ساعت در ابتدا با او جریان سرخ شد، به 100 c سرد و اشباع شده با NH3. پاک سازی نمونه با او جریان تا به تعادل ادامه داشت، و پس از آن TPD از 100 تا 500 c در نرخ حرارت 10 c / دقیقه انجام شد و در آن درجه حرارت به مدت 20 دقیقه نگهداری می شود.

      کاهش درجه حرارت برنامه ریزی(TPR)  شده بر روی دستگاه BEL-CAT انجام شد، نمونه (0.1 گرم قبلا در جریان He تا حدود350 c  تحت پرداخت قرار گرفت و به مدت 2 ساعت برای حذف آب جذب شده و دیگر آلاینده های خنک کننده در 50 درجه نگه داشته شد. 5% ترکيب H2/He براي نمونه ها در نرخ جریان30  میلی لیتر / دقیقه با نرخ حرارت10 c/min، تا 450 c  عبور داده شد. گاز پساب از تله غربال مولکولی برای حذف آب تولید شده عبور داده شد و سپس توسط دستگاه GC مجهز به TCD مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نمونه متن انگلیسی مقاله

ABSTRACT

    The catalytic activity on the coprecipitated Cu–ZnO–Al2O3/Zr-ferrierite (CZA–ZrFER) with different Zr content from 0 to 5 wt.% was investigated for the direct synthesis of dimethylether (DME) from H2- deficient and biomass-derived model syngas (H2/CO molar ratio = 0.93). The catalytic functionalities, such as CO conversion and DME selectivity, showed their maxima on the bifunctional catalyst with 3 wt.% Zr-modified ferrierite. Detailed characterization studies were conducted on the catalysts to measure their properties such as surface area, acidity by temperature-programmed desorption of ammonia (NH3-TPD), reducibility of Cu oxide by temperature-programmed reduction (TPR), copper surface area measurements by N2O titration method, electronic states of copper by IR analysis and particle size measurement by XRD and TEM analysis. The number of acid sites measured by NH3-TPD on the bifunctional catalysts decreased monotonously with the increase of Zr content, meanwhile, the acidic strength is found to be minimal on the catalyst showing best performance. The reducibility of copper oxide and the surface area of metallic copper also exhibited their maximum values at the same Zr composition indicating that these are responsible for the optimum functionality of the bifunctional CZA– ZrFER catalyst. The role of easily reducible copper species with small particle size and the suppressed strong acidic sites is also emphasized in the consecutive reaction from syngas to DME on the bifunctional catalyst. The different behavior of intrinsic rate of the bifunctional catalysts is also well correlated with the metallic surface area of copper and the amount of acidic sites with their acidic strength.

1. Introduction

      Dimethylether (DME) is one of the important chemicals for the production of dimethyl sulfate, methyl acetate and light olefins and it is also considered to be an environmentally benign alternative clean fuel since it is easily handled and transported by using the infrastructure of LPG transportation due to its similar physical properties [1]. In addition, as the oil resources are expected to deplete in near future. Alternative fuels such as a biomass-derived DME and methanol have been getting greater attention to minimize the emissions of global warming gases and hazardous components such as SOx, NOx and particulate matter. Furthermore, DME could be one of the possible candidates to supply hydrogen-rich fuel cell feed gas by autothermal reforming or steam reforming process [2]. The general process for the production of DME from syngas consists of the synthesis of methanol by hydrogenation of CO and/or CO2 on Cu–ZnO-based catalysts followed by the production of DME by dehydration of MeOH on a solid acid catalyst like g-Al2O3 or modified ZSM-5 zeolite [3,4]. However, a lot of emphasis has been laid on the development of a single-step process for the direct synthesis of DME in a fixed-bed or slurry reactor [5] using bifunctional catalysts that exhibit the above two functionalities. A single-step reaction (syngas to DME; STD) of biomass-derived H2-deficient and CO2- abundant syngas [6] has gained tremendous attention for the synthesis of DME, due to its ability to produce renewable fuel with high potential to minimize the pollutant emissions into the atmosphere and thereby to reduce global warming. Preparation of bifunctional catalysts is a challenging process and it needs special efforts to balance the two functionalities (active sites for CO hydrogenation and dehydration of methanol). There are a few methods to achieve highly active and selective bifunctional catalyst. For example, the preparation of highly dispersed fine crystallites of skeletal Cu with high surface area can be achieved by changing the preparation conditions and eventual stabilization of active Cu species by adding promoters [7,8]; modification of acidity of bifunctional catalyst by modifying ZSM-5 with Fe [9] or Mg [10] and changing the silica-to-alumina ratio of amorphous silica–alumina catalyst [11]. The modification of acidity is a key variable to enhance the DME selectivity and to suppress further dehydration of DME into undesired hydrocarbons. In our previous investigation, a superior catalytic performance was demonstrated on Zr-modified ferrierite bifunctional catalyst in terms of high CO conversion and DME selectivity compared to the ZSM-5 and Y zeolite-based bifunctional catalysts, owing to the facile reducibility of metal component and the presence of proper amount of acid sites that existed on the former [12]. The superiority of ferrierite also lies in its favorable topology facilitating easy diffusion of the reactants and products [13]. Although much work is reported on the role of acidity of the solid acid component, the importance of Zr composition in the bifunctional catalyst containing Cu–ZnO–Al2O3 and Zr-modified ferrierite is not investigated for the direct synthesis of DME from biomass-derived syngas.

      Thus, the present investigation is focused on understanding the influence of Zr content on Zr-modified ferrierite which is introduced during the coprecipitation of Cu–ZnO–Al2O3 components to make a bifunctional catalyst on the CO conversion and DME selectivity to utilize biomass-derived syngas efficiently. The characterization of the bifunctional catalyst using various methods such as nitrogen adsorption, X-ray diffraction (XRD) analysis, the measurement of metallic copper surface area, temperatureprogrammed desorption of ammonia (NH3-TPD), temperatureprogrammed reduction (TPR), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), Fourier-transformed infrared (FT-IR) spectroscopy and transmission electron microscope (TEM) are utilized to study the effect of Zr content on the bifunctional Cu–ZnO–Al2O3/Zrmodified ferrierite catalyst for STD reaction.

2. Experimental

2.1. Preparation of bifunctional catalysts

      The Cu–ZnO–Al2O3/Zr-ferrierite bifunctional catalyst (CZA/ ZrFER) consisting of 7:3 ratio of Cu–ZnO–Al2O3 component (denoted as CZA, active components for methanol synthesis) and Zr-ferrierite component (denoted as ZrFER, active one for DME synthesis) with different Zr content was prepared by coprecipitation method in the slurry of ZrFER. The H-ferrierite has a surface area of 364 m2 /g and a pore volume of 0.13 cm3 /g. For the bifunctional CZA/ZrFER catalyst, a metal oxide composition was 50 wt.% CuO, 40 wt.% ZnO, and 10 wt.% Al2O3. In order to prepare the metal oxides the metal nitrates were selected as their precursors. The weight ratio of CZA component to ZrFER was further verified by XRF analysis. The ZrFER was prepared by loading Zr precursor (ZrCl2O8H2O) on the ferrierite (Si/Al = 25 provided by Zeolyst) with different Zr contents from 0 to 5 wt.% by slurry impregnation method. The ZrFER was previously calcined at 400 8C for 5 h under flowing air before making a bifunctional CZA– ZrFER catalyst. The bifunctional CZA–ZrFER catalyst was prepared by coprecipitation of CZA component in the slurry of ZrFER by using the Na2CO3 as a precipitant at a pH of around 7 and digested at 70 8C for 3 h. The finished catalyst was dried and subsequently calcined at 350 8C for 5 h in flowing air. A more detailed preparation method was reported in our previous work [12–14]. The catalysts are denoted as CZA–ZrFER(X), where CZA stands for the Cu–ZnO–Al2O3 component and ZrFER for the Zr-modified ferrierite. The X in the bracket denotes the Zr content such as 0, 1, 3 and 5 wt.% based on the 100 wt.% of bare ferrierite zeolite.

2.2. Catalyst characterization

      The surface area and pore volume measurements were conducted by nitrogen adsorption and desorption isotherms obtained at 196 8C using a constant-volume adsorption apparatus (Micromeritics, ASAP-2400). The pore volume was determined at a relative pressure (P/Po) of 0.99. The calcined samples were degassed at 250 8C with a He flow for 4 h before the measurements. The pore size distribution of samples was determined by the BJH (Barett–Joyner–Halenda) model from the desorption branch of the nitrogen isotherm.

      The fresh and used bifunctional CZA–ZrFER catalysts were thoroughly characterized for their structural identification and crystallinity by the powder X-ray diffraction (XRD) patterns (Rigaku diffractometer using Cu Ka radiation).

      The Cu metal area was measured by N2O surface titration method by using the home-made apparatus. Prior to the titration, the fresh and used samples with 0.5 g were reduced at 250 8C for 4 h with 5% H2/N2 flow, followed by purging and cooling with a He flow to 100 8C. The consumption of N2O as well as the evolution of N2 on the metallic Cu sites (N2O + 2Cu = Cu2O+N2) was measured at 60 8C by a thermal conductivity detector (TCD). The surface area of metallic Cu was calculated by assuming 1.46  1019 Cu atoms/ m2 and a N2O/Cus (Cu atom on surface) molar stoichiometry of 0.5 and the particle size of Cu was calculated with the equation of 6000/(8.92  Cu metal surface area/Cu fraction in gram catalyst) [15].

       The NH3-TPD experiments (Micromeritics, Autochem 2920) were performed to determine the acidity of calcined and used catalysts by using GC equipped with TCD. About 0.1 g of the sample was flushed initially with a He flow at 250 8C for 2 h, cooled to 100 8C and saturated with NH3. Purging the sample with He flow was continued until equilibrium, and then TPD was carried out from 100 to 500 8C at a heating rate of 10 8C/min and kept at that temperature for 20 min.

      For the temperature-programmed reduction (TPR) carried out on the BEL-CAT instrument, the sample (0.1 g) was previously treated in He flow up to 350 8C and kept for 2 h to remove adsorbed water and other contaminants followed by cooling to 50 8C. The 5% H2/He mixture was passed over the samples at a flow rate of 30 ml/ min with a heating rate of 10 8C/min up to 450 8C. The effluent gas was passed over a molecular sieve trap to remove the generated water and then analyzed by GC equipped with TCD.

فهرست مطالب (ترجمه)

چکیده

1. مقدمه

2. آزمايشی

2.1 تهیه کاتالیزورهای دووظيفه ای

2.2 خصوصیات کاتالیزور

2.3 آزمونهای فعالیت کاتالیستی

3. نتایج و بحث

3.1 عملکرد کاتالیزوری در کاتالیزورهای دووظيفه ای CZA-ZrFER 

3.2 خواص بافتی و سطحي کاتالیزورهای دووظيفه ای CZA-ZrFER 

3.3  ارتباط بین فعالیت کاتالیزوری و محل های فعال در حالت ثابت

4 . نتايج

فهرست مطالب (انگلیسی)

Abstract

1. Introduction

2. Experimental

2.1. Preparation of bifunctional catalysts

2.2. Catalyst characterization

2.3. Catalytic activity tests

3. Results and discussion

3.1. The catalytic performance on CZA–ZrFER bifunctional catalysts

3.2. Textural and surface properties of CZA–ZrFER bifunctional catalysts

3.3. Correlation between catalytic activity and active sites at steady state

4. Conclusions

References