دانلود رایگان مقاله روش محافظتی تزریق در داخل تونل به منظور حفر تونل ‌های دوقلو
ترجمه رایگان

دانلود رایگان مقاله روش محافظتی تزریق در داخل تونل به منظور حفر تونل ‌های دوقلو

عنوان فارسی مقاله: روش محافظتی تزریق در داخل تونل به منظور حفر تونل ‌های دوقلو در زیر تونل موجود
عنوان انگلیسی مقاله: An in-tunnel grouting protection method for excavating twin tunnels beneath an existing tunnel
کیفیت ترجمه فارسی: مبتدی (مناسب برای درک مفهوم کلی مطلب)
مجله/کنفرانس: تونل زنی و فناوری فضای زیرزمینی - Tunnelling and Underground Space Technology
رشته های تحصیلی مرتبط: مهندسی معدن - مهندسی عمران
گرایش های تحصیلی مرتبط: تونل و فضاهای زیرزمینی - مدیریت ساخت
کلمات کلیدی فارسی: تونل‌های دوقلو - نشست و تنش - رفتار تونل - زیر گذر
کلمات کلیدی انگلیسی: Twin tunnels - Settlement and stress - Under-crossing - Tunnel behavior
نوع نگارش مقاله: مقاله پژوهشی (Research Article)
شناسه دیجیتال (DOI): https://doi.org/10.1016/j.tust.2017.08.002
لینک سایت مرجع: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0886779816303091
دانشگاه: آزمایشگاه کلیدی مهندسی زیرزمینی شهری وزارت آموزش، دانشگاه جیائوتنگ پکن، پکن، چین
صفحات مقاله انگلیسی: 9
صفحات مقاله فارسی: 20
ناشر: الزویر - Elsevier
نوع ارائه مقاله: ژورنال
نوع مقاله: ISI
سال انتشار مقاله: 2018
مبلغ ترجمه مقاله: رایگان
ترجمه شده از: انگلیسی به فارسی
شناسه ISSN: 0886-7798
کد محصول: F2172
نمونه ترجمه فارسی مقاله

خلاصه

         بخشی از تونل‌های دوقلو در ایستگاه شانگ میلین در خط ۹ متروی ژنگزن توسط روش حفر تونل محافظتی ایجاد شد. قسمتی از این بخش در فاصله نزدیکی و در زیر خط ۴ مترو قرار دارد. به دلیل محدودیت‌های موجود در کنترل باراضافه بر تونل موجود در این منطقه، از ترکیبی از روش‌های محافظتی در داخل تونل استفاده شد. این روش به طرز چشمگیری از اثرگذاری تونل‌های دوقلوی زیری بر تونل موجود می‌کاهد. میزان تنش اعمالی بر تونل‌های موجود که ناشی از ساخت تونل‌های جدید است نیز با روش خاصی نشان داده شده است. به دلیل عملیات ساخت و ساز مجدد در زیر زمین، حفر تونل‌های دوقلو تاثیر زیادی بر تونل موجود و خاک اطراف آن داشت. رفتار تونل موجود توسط ابزارهای ثبت کننده مورد استفاده در پروژه تحلیل شد. پروفیل سازه موجود نشان دهنده یک حالت Vشکل بعد از اولین حفر بود که پس از دومین حفر به حالت wدرآمد. تنش حلقه‌ای ایجاد شده در تونل موجود از طریق تونل زیری القا شد که تاثیرات مثبتی در حالت تنش در سازه تونل داشت. در طرف مقابل، تنش طولی، گشتاوری خمشی یا تنش کششی به تونل موجود اعمال می‌کرد که تاثیر عکس بر روی سازه آن داشت. بر اساس داده‌های نشان داده شده، سه مود تغییر شکل به منظور توصیف رفتار تونل موجود پیشنهاد شدند. به علاوه تفاوت‌های بین دو فرایند شرح داده شد که هردو پارامتر نسبت اتلاف زمین و میزان عرض در پروفیل دوم، بزرگ تر از پروفیل اول بودند، زیرا که پایداری خاک کاهش یافته است.

1. مقدمه

          زمانی که تونل در نواحی شهری با تراکم جمعیت بالا حفر می‌شود، تونل‌های جدید به ناچار در فاصله نزدیکی از تونل‌های قبلی ایجاد می‌شوند. در این حالت از ماشین محافظ تعادل فشار زمین (EBP) به وفور استفاده می‌شود. در حین فرایند حفر که به شکل مکانیزه است، تاثیر تونل جدید بر خاک اطراف و تونل موجود غیر قابل چشم‌پوشی است و رابطه نزدیکی با خواص خاک، پارامترهای کاری و ماشین مورد استفاده دارد. همچنین عمق خاک نیز در این امر دخیل است. به طور خاص ساخت تونل‌های دوقلو در زیرتونل موجود، موجب تغییر شکل تونل و محفظه اطراف آن می‌شود که ناشی از اختلال ایجاد شده پس از حفر تونل است. در این حالت کنترل تغییر شکل تونل موجود بسیار مشکل است، زیرا نه تنها موجب تغییر شکل بیش از حد در تونل مجاور می‌شود، بلکه تهدیدی جدی برای امنیت تونل نیز به حساب می‌آید. به منظور تحلیل فاز طراحی، اندازه‌گیری‌های محافظه کارانه‌ای باید صورت گیرد تا ایمنی ساخت و ساز را تامین کند.

         حفر یک تونل که ارتباط نزدیکی با حالت زمین دارد، باید از نظر خطرات و عدم قطعیت‌ها به طور دقیقی طراحی شود تا کیفیت نهایی پروژه را تضمین کند (اگری و اوا-2004 و 2002). بررسی‌های متعددی در زمینه جابجایی خاک و تغییر شکل تونل‌های موجود، ناشی از حفر تونل جدید انجام شده است (آتول و وودمن 1982-کوپر و همکاران 2002-فانگ و همکاران 2015-لی و یوان 2012-پک 1962-یاماگوچی و همکاران 1998). انجام برخی اقدامات تکمیلی متقابل به منظور کاهش تغییر شکل خاک یا سازه بسیار حیاتی است. تکنولوژی Groutبه طور گسترده‌ای به منظور حالت‌دهی خاک و محافظت سازه موجود استفاده می‌شود. گارشل (2003) نشان داد که پیش‌حفر و استفاده از ملات موجب بهبود پایداری زمین و کنترل آب موجود در محیط می‌شود. فرایند عملی که موجب حفاظت تجهیزات و مشخصه‌های فنی می‌شود قبلا ارائه شده‌اند. کواری و رومانی (2004) تجربیات ساخت تونل در منطقه شهری با خاک نرم و طراحی به منظور قابلیت اطمینان بالا را توضیح دادند که شامل محاسبات آماری جهت تعیین فشار نگهدارنده یا شکل، ابعاد و کیفیت بدنه است. یه و همکاران مکانیزم پوشش دوبلOشکل (DOT) را در ساخت و ساز سایت شانگهای استفاده کردند. این پوشش از ابعاد تقریبی 8/0 متر به میزان 02/0 متر کاهش یافته بود.

          با توجه به مطالب اشاره شده، اطلاعات محدودی در مورد تاثیر حفر تونل جدید بر تونل‌های موجود و همچنین کاهش تغییر شکل این تونل‌ها ناشی از حفر تونل های دوقلو در زیر آنها موجود است. بسیادی از اقدامات متقابل سنتی به دلیل فضای موجود، ایمنی و بازده، به طور مستقیم قابل استفاده نیستند. در این مقاله اجرای یک روش محافظتی موثر به منظور حفر تونل‌های دوقلو در زیر تونل‌ موجود در ساخت خطوط متروی چین توضیح داده شده است. این روش، تغییر شکل تونل را کنترل می‌کند ودر نتیجه تنش اضافی موجود بر تونل را کاهش می‌دهد. هدف از این روش، جبران اتلاف ناشی از حفر تونل و تقویت خاک اطراف، قبل از ساخت تونل‌های دوقلوی جدید است. جابجایی تونل موجود با استفاده از این روش، در مقداری مجاز کنترل شد. به علاوه تغییرات عرضی و طولی در تونل موجود شامل تغییر شکل و تنش، به اندازه واکنش بین تونل‌های دوقلو در این مقاله بررسی شده است. مشخصات تغییر شکل تونل موجود در پاس اول و دوم بر اساس داده‌های موجود مقایسه شدند.

2. نگاه کلی بر پروژه

         نمای پلان و نمای عرضی از تونل جدید در ایستگاه شانگ میلین در شکل‌های 1 و 2 نشان داده شده است. تونل‌های موجود در مسیر شرق-غرب و در زیر خط 4 مترو شنگ‌زن در حال سرویس‌دهی هستند. این تونل‌ها به صورت افقی با یک‌دیگر موازی بوده و به روش محافظتی در 4 سال قبل ایجاد شده‌اند. فاصله بین تونل‌های راست و چپ 2/7 متر است. شعاع‌های خارجی و داخلی به ترتیب برابر با 3 و 7/2 متر هستند. عرض هر قسمت برابر با 5/1 متر است.عمق تونل‌های موجود نیز تقریبا 12 متر است.

          تونل‌های دوقلوی محافظتی جدید در سال 2015 به عنوان خط 9 متروی شنزن تکمیل شدند. فاصله بین این تونل‌ها 8 متر است. همچنین فاصله بین تونل‌های جدید و قبلی برابر با 5/2 متر است که زاویه‌ای به میزان 83 درجه بین آنها وجود دارد. ضخامت قطعات 300 میلی‌متر و عرض آنها 5/1 متر است. سطح زمین در تقاطع دو جاده پرازدحام (جاده میلین و جاده زونگ کانگ) است. اولین عبور از تونل سمت راست در 14 نوامبر شروع و در 18 نوامبر تمام شد. دومین عبور نیز تقریبا 1 ماه بعد در 12 دسامبر شروع و در 16 دسامبر پایان یافت. یک ماشین محافظ HerreknetchtAG و یک ماشین محافظ Wirth با قطرهای حفر 628 میلی متر و طول‌های 9/7 و 13 متر به منظور ساخت تونل‌های جدید استفاده شد. قبل از شروع کار، ماشین‌ها تحت بازرسی و تعمیر کامل قرار گرفتند و تمامی ابزارهای برشی آن‌ها جایگزین شدند تا از شکستگی در حین حفر تونل جلوگیری شود.

         همان‌طور که در شکل 2 نشان داده شده است، سطح زیر زمین بسیار پیچیده و شامل پرکننده پشتی، خاک رس، ماسه شنی، سنگ ریزه و گرانیت است. مقادیر فیزیکی و پارامترهای مکانیکی از خاک بازیافتی در جدول 1 نشان داده شده است.

3 . برنامه محافظتی در فاز طراحی

         همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است، تونل موجود در زیر یک خیابان پرتردد قرار دارد. تضمین امنیت تونل موجود در زمان ساخت تونل‌های دوقلو بسیار مشکل بود. در این حالت از روش محافظت تزریقی داخل تونل به منظور کنترل تغییر شکل تونل‌های موجود استفاده می‌شود. هدف از این طرح، جبران اتلاف ناشی از حفر تونل زیرین است. همانطور که در شکل 4 نشان داده شده است، لوله‌های تزریق در طول 2 متر به طور متقارن در سوراخهای تزریق نصب شده‌اند که فاصله 3 متری با یکدیگر دارند. از آنجا که حفر تونل‌های دوقلوی خط 9 موجب اختلال دو برابر در خاک اطراف می‌شود، زوایای تاثیر متناظر همانطور که در شکل 3 نشان‌داده شده است، به صورت β=45°+φ/2 نشان داده می‌شود که φ نشان دهنده زاویه اصطکاک حقیقی خاک است (شکل 5).

نمونه متن انگلیسی مقاله

ABSTRACT

        A section of closely spaced twin tunnels at Shangmeilin station on Shenzhen metro line 9 was excavated by the shield tunneling method. Part of this section lies closely beneath the tunnel servicing Metro line 4. Due to restrictions on ground surface to control the extra settlement of the existing tunnel in the area, an in-tunnel grouting protection method was adopted in combination with the shield method. This method greatly reduced the effect on the existing tunnels when building the twin tunnels underneath. The settlement of and stress on the existing tunnels associated with the construction of the new tunnels were systematically monitored. Because of the twice under-crossing process, the excavation of twin tunnels had a superposed influence on the existing tunnel and surrounding soil. The behavior of the overlying tunnel was analyzed based on instrumentation records obtained from the project. The settlement profile of the existing structure displayed a “V” shape after the first under-crossing but a “W” shape after the second. The hoop stress of the existing tunnel induced by shield tunneling below had beneficial effects on the stress state of the tunnel structure. By contrast, the longitudinal stress exerts a bending moment on the existing tunnel, with a large tensile stress that had adverse effects on its structure. Based on the monitored data, three deformation modes are proposed to describe the behavior of the existing tunnel. In addition, the differences between the two under-crossing processes are discussed; both the ground loss ratio and width parameter of the settlement trough in the second profile were larger than those of the first profile due to the decrease in soil stability.

1. Introduction

        When tunneling in densely populated urban areas, new tunnels are inevitably constructed in close proximity to existing underground structures. In these cases, an earth pressure balanced (EPB) shield machine is widely used. During the mechanized tunneling process, the influence of shield tunneling on the surrounding soil or existing structures is not negligible and is closely related to the soil properties, working parameters of the shield machine, and the depth of the overburden soil. In particular, building twin closely spaced tunnels under an existing tunnel can lead to greater tunnel deformation and ground settlement due to the dual disturbances caused by tunnel excavation. In these cases, it is highly difficult to control the deformation of the existing tunnel, which might not only lead to excessive deformations of the existing nearby tunnel but also pose a serious threat to tunnel operation safety. Protective measures must be considered and analyzed in the design phase to ensure safe construction as well as the operation of the existing tunnel.

         The construction of a tunnel, which depends greatly on the ground condition, must be carefully designed in terms of risks and uncertainties to ensure the final objective of quality (e.g., Oggeri and Ova, 2004; Wood, 2002). A substantial number of studies have investigated ground movements as well as the deformation of existing tunnels induced by the construction of a new tunnel (e.g., Attewell and Woodman, 1982; Cooper et al., 2002; Fang et al., 2015; Li and Yuan, 2012; Peck, 1969; Schmidt, 1969; Yamaguchi et al., 1998). The implementation of appropriate supplementary countermeasures to reduce the deformation of ground or subsurface structures nearby is crucial. Grout technology is widely used to condition the soil and protect existing structures in EPB shield tunneling. Garshol (2003) indicated that pre-excavation grouting or pre-grouting is conducive to the improvement of ground stability and ground water control in rock. The operational process, supporting devices and main technical characteristics of grouting were presented. Kovári and Ramoni (2004) summarized the construction experiences of urban tunneling in soft ground and concluded that the design procedure demands high reliability, including statistical calculations for the determination of the necessary support pressure or shape, size and quality of the grouted body. Li et al. (2013) presented a case of an in-tunnel jacking above the tunnel protection methodology for excavating a tunnel under a tunnel in service. Kimpritis (2014) explained how jetgrouting can be used as an integral part of complex tunneling projects and summarized the basic framework for the design and execution of jet-grouting in tunneling. Ye et al. (2015) analyzed the mechanism of an unexpected ground surface settlement of approximately 0.8 m in a Double-O-Tube (DOT) tunnel construction site in Shanghai; the ground settlement was reduced to approximately 0.02 m after implementing improved grouting measures.

          According to the literature, there is very limited knowledge on the influence of shield tunneling on overlying existing tunnels and the measures used to reduce the overlying tunnel deformation induced by excavation of new twin tunnels below. Most conventional countermeasures cannot be directly adopted because of the confined space, limited headroom, and the required level of safety and efficiency. This paper describes the implementation of an effective protection method of grouting in existing tunnels for excavating under-passing twin tunnels to control the settlement of an overlying tunnel in China metro construction. This method controls the tunnel deformation and thus decreases the additional stress placed on the existing tunnel. The method aims to compensate for the ground loss induced by tunneling below and reinforce the surrounding soil before construction of new twin tunnels. The displacement of the existing tunnel was controlled within an allowable value using this method. In addition, both the cross-sectional and longitudinal changes in the existing tunnel, including deformation and stress as well as the interaction of the twin tunnels, are investigated in this paper. The deformation characteristics of the existing tunnel in the first and second under-passing are compared based on the monitoring data.

2. Project overview

         The plan view and cross-sectional view of the existing and new tunnels at the Shangmeilin station in Shenzhen are shown in Figs. 1 and 2, respectively. The existing tunnels in service run east–west and belong to line 4 of the Shenzhen metro. The tunnels are horizontally parallel and were excavated by the shield method four years ago. The distance between the right tunnel and left tunnel is 7.2 m. The outer and the inner radii of the precast segmental lining are 3.0 m and 2.7 m, respectively. The width of each segment is 1.5 m. The depth of the existing tunnels is approximately 12 m.

          The new shield twin tunnels were completed in 2015 as part of the Shenzhen metro line 9. The clearance between the right tunnel and left tunnel is 8.0 m. The clear distances from the new tunnels to the existing tunnels is approximately 2.5 m, and there is a skew of 83 °between the new tunnels and the existing tunnels. The thickness of the segment is 300 mm, and the width is 1.5 m. The segmental lining consists of five segments with a key segment (Fig. 3). The ground surface is at the intersection of two crowded roads, Meilin Road and Zhongkang Road. The first under-crossing of the right tunnel of Line 9 began on the night of 14 November and ended on the afternoon of 18 November. The second under-crossing of the left tunnel began approximately one month later, on the night of 12 December, and ended on the night of 16 December. One Herrenknecht AG shield machine and one Wirth shield machine with excavation diameters of 6280 mm and lengths of approximately 7.9 m and 13.0 m, respectively, were used to build the new tunnels. Before driving, the shield machines were thoroughly inspected and maintained, and all cutting tools were replaced to avoid breakdown of the shield machine below the existing tunnel.

         As shown in Fig. 2, the subsurface ground at the site is very complex and consists of back fill, silt clay, sandy soil, gravelly soil and completely weathered granite. The mean values of the physical and mechanical parameters of the soils retrieved from the site investigation report are shown in Table 1.

3. Protection schemes in the design phase

          The existing tunnel is just below a busy street, as shown in Fig. 1. It was difficult to adopt reinforcement measures to ensure the safety of the existing tunnel when constructing the twin tunnels. In this case, an in-tunnel grouting protection method was adopted to control the deformation of the existing tunnels. This scheme aimed to compensate for the ground losses caused by the excavation of the new tunnel below. As shown in Fig. 4, grouting pipes with a length of 2.0 m were symmetrically installed in the grout holes in the lining segment of the existing tunnel at an interval of 3.0 m. As the excavation of the new twin tunnels of line 9 would cause twice as many disturbances of the surrounding soil, the corresponding angles of influences, as shown in Fig. 3, may be generally expressed as β = °+ 45 / φ 2, where φ denotes the intrinsic soil friction angle (see Fig. 5).

فهرست مطالب (ترجمه)

خلاصه

1. مقدمه

2. نگاه کلی بر پروژه

3. برنامه محافظتی در فاز طراحی

4. مانیتورینگ و ساخت

4.1 سیستم مانیتورینگ خودکار

4.2 پارامترهای کاری ماشین محافظ

5. مشخصات رفتاری تونل‌های موجود

 5.1پاسخ طولی تونل‌های موجود

5.1.1 توسعه مکان تونل‌های موجود

5.1.2 پروفیل نشست تونل موجود

5.1.3 تنش طولی در تونل‌های موجود

 5.2پاسخ سطح مقطع تونل موجود

6. بحث

 6.1 نکات کلیدی و فرایند ساخت‌وساز

6.2 تعاملات تونل‌های دوقلو و تأثیر آن بر تونل موجود

7. نتیجه‌ گیری

منابع

فهرست مطالب (انگلیسی)

ABSTRACT

1. Introduction

2. Project overview

3. Protection schemes in the design phase

4. Monitoring and construction

4.1. Automatic monitoring system

4.2. Working parameters of the shield machine

5. Characteristics of the behavior of the existing tunnels

5.1. Longitudinal responses of the existing tunnels

5.1.1. Settlement development of the existing tunnels

5.1.2. Settlement profile of the existing tunnel

5.1.3. Longitudinal stress of the existing tunnels

5.2. Response of the existing tunnel cross section

6. Discussion

6.1. The key points of the construction process

6.2. Twin tunnel interactions and their effects on the overlying tunnel

7. Conclusions

References